Úspěšné bezobalové nakupování

Hipstersky vypadající výloha, vedle sebe krásně uspořádané nádoby, plné oříšků, těstovin a semínek. Lesknoucí se nerezové naběračky na hennu či jedlou sodu, brčka, lufy, stylové bambusové kartáčky a barevné látkové ubrousky. K tomu všemu onen blažený pocit, že jsem svým nákupem zachránila všechny igelitem udávené ryby v oceánu.Komu by se nakupování v bezobalovém obchodě nelíbilo?!

Ovšem když tam musíte podnikat cestu každý týden, protože jste minule zapomněli koupit asi půlku věcí (místo toho jste však nakoupili spoustu jiných, které zaručeně musíte mít – jako třeba velikánské kvádry čokolády), může se z takového nakupování stát velký vopruz.

Jako zkušená bezobalová harcovnice bych se chtěla podělit o pár triků, kterými si bezobalové nakupování ulehčuji.

Ale nejdřív mi dovolte tři odbočky.

První: Pro bydlící na malém městě:
Nezoufejte! Doporučuji moc eshop pytlici.cz.

Můžete si vybrat, kolik čeho potřebujete, oni to zabalí do papírových pytlíků a přepravní služba přiveze až k vám domů.

Mají moc pěknou filozofii a je to ideál řešení pro všechny, kteří se osobně do bezoalového obchodu nemůžou dostavit.

Pro ty, kdo se rozhodnou zkusit pytlíky, platí tipy čtyři, pět a šest níže 🙂

Druhá: Pro bezobalem nepolíbené :

Z toho, co jsem zažila, existují dva typy takových obchůdků:

– v prvním stojí paní za pultem, vy jí jen podáte nádobu a řeknete co chcete. Ona si ji zváží, nasype či přelije potraviny, zváží znova a nacení.
– druhý funguje jako samoobsluha. Nejdříve si sami nádoby zvážíte a nalepíte na ně štítky s gramáží. Pak řádíte mezí regály a nakládáte a nakonec všechno odnesete ke kase, kde to zváží znova a odečtou gramáž na štítku.

Easy as that 🙂

Jo, a zavařovačky či sklenice se dají (zadarmo) vzít/půjčit přímo v obchodě. Pro případ, že by vám chyběly nebo jste žádnou po ruce neměli.

Třetí: Pro hledající

Tady je mapa prodejen, farem, bazárků a podobně, kde si můžete něco bez obalu nakoupit. Pokud hledáte, klasický bezobaláč – obchod s potravinami na váhu, tak si pořádně přečtěte popisek k prodejně. Na mapě je kde co, tak abyste nebyli zklamaní.

A poslední odbočka, která bude doufám brzy všude samozřejmostí: pořiďte si látkové pytlíky (nebo papírové) na ovoce, zeleninu a pečivo. Na to nepotřebujete žádný spešl obchod, ani mapu k němu 😉

A tady už jsou moje postřehy:

1) Čím lehčí, tím lepší (nádoba)

Jestli, jako my, pojídáte ve velké míře kompoty, marmelády a okurky, máte určitě hodně zavařovaček. Navíc je sklo jedním z nejekologičtějších materiálů, takže se pro bezobalový nákup přímo nabízí.
No jo. Ale tahejte s sebou pytel skla tam a pytel naplněného skla zpátky (kor MHD jako já třeba:)) ! Je to tíha, a ještě jsou neskladné, jak má každá jiný tvar.
Tak jsme doma našli jiné řešení – matroš, který se na to bezvadně hodí.
Není to plast, a je lehký…
Hliník!
Manžel v práci vyčkává, až jim dojde kafe a hliníkové nádobky, ve kterých je zabalené, bere a nosí domů. A já je pak nosím zpátky do Prahy a naplňuji potravinami 🙂
Je to mnohem pohodlnější než zavařovačky!
Když doma nemáte dealera plechovek od káv jako já, dají se sehnat na netu, nebo, ještě líp, z druhé ruky.
Samozřejmě úplně stejné výhody (možná až na nerozbitnost) skýtají plastové nádobky, ale ty nevedem protože plast je plast, že jo. Nicméně když je doma máte, určitě poslouží líp než sklo 🙂


2) A ještě lehčí je…

…papír! To, co nepokryje bezoabaláč, nakupuju na rohlik.cz a ten všechno balí do pytlíků z recyklovaného papíru. Ty sbíráme a využíváme všelijak. Třeba na balení dárků 🙂 Nebo je někdy čapnu, když nestíhám nabalit plechovky, a potraviny si nasypu do nich. Taky dobrý!

3) Popisky

Úplně nejlepší je, donést si rovnou ty nádoby, ve kterých vybraný druh potraviny doma skladujete. A nejlíp, aby byly už nadepsané. Ušetří to práci vám, i prodavačce.
(Když doma vše skladujete ve skleněných dózách, je na vás, jestli se je vám chce tahat. Viz bod jedna.)

4) Plánování

Je dobré, dát si doma tu práci a zjistit co všechno už dochází nebo došlo. Jó, to dělá přece každý! Nicméně, bezoabaláč každý nemá deset minut od baráku a často se stává, že když zapomenete, následně budete muset volit variantu (nejčastěji) v plastu, v obyčejném obchodě. A to vás pak bude dvakrát tolik mrzet. Takže všechno sepsat, ať vás taková eko-bolest nemusí často potkávat!

5) Plánování na druhou

Mně se osvědčilo vypsat si všechna jídla, která doma jíme a každý měsíc „točíme“. Z výčtu jídel jsem následně vypsala všechny základní potraviny, které na ně doma stabilně potřebujete mít. No, a ty pak ve velkém nakoupím bez obalu.

Je to výhodné v tom, že člověk doma pořád aspoň něco má a nemusí ke každému jídlu nakupovat komplet všechno.

6) Plná peněženka

To je asi nejdůležitější pravidlo. Holt, když koupíte oříšků celou krabičku, a ne sáček obsahující sto gramů, tak se cena nákupu raketově vyhoupne nahoru. A tak postupně vás každá potravina stojí mnohem víc, protože, když už tam jste, tak si jí přece nevezmete maličko. Nicméně zase to vydrží déle a možná si ušetříte i pár cest do obchodu.
Jinak ceny se mi v bezobaláčích zdají cca stejné, jako v normálních obchodech.

Uhh, tak já jsem se psaním ready a vy, doufám, pro bezobalové nakupování taky!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *